Marie Harcubova

My photos
Last visited
Visited 278 places.
Lennonova zeď
entertainment
Velkopřevorské nám., Praha, CZ
       
The Three Sisters
sights
Echo Point Rd., Katoomba, AU
       
The Kelpies
entertainment
The Helix, Etna Rd, Falkirk, GB
       
Dispoint reviews
209 Dispoint review found
Lennonova zeď
category: entertainment
Velkopřevorské nám., Praha, CZ
1 reviews
1 visit
review
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/19
Text:
Lennonova zeď v Praze se stala během let fenoménem.

Na zdi Maltézské zahrady se nápisy začaly objevovat v 60. letech minulého století. Nejdříve zeď neměla se slavným zpěvákem nic společného. Objevovaly se tu citáty divadelního a filmového herce Jana Wericha, který bydlel na Kampě od roku 1945 až do své smrti. Kolemjdoucí si také mohli přečíst milostné básně a vzkazy, kdy si zeď vysloužila přezdívku „Zeď nářků“.

Po smrti Johna Lennona tu vzniklo pietní místo v podobě symbolického náhrobku s nápisem Za Johna Winstona Lennona. Zeď se nepřestala proměňovat a přibývaly i časti textů Beatles. Poprvé byla zeď přemalována v roce 1981. Nápisy začaly mít politický význam. Setkání fanoušků u příležitostí prvního výročí úmrtí Johna Lennona přispělo k tomu, že ze zdi udělali plakátovací plochu. Byla odstraněna až po roce 1989. Za podpory řádu maltézských rytířů, kterému zeď patří, tu vznikl Lennonův portrét.

Ten časem zmizel pod vrstvou nových maleb. V roce 2000 jí umělecká skupina Rafani přetřela na zeleno a doprostřed umístila nápis láska kvůli tehdejší politické situaci. Historie se opakuje a zeď je znovu přetřena tentokrát okrovou barvou. Časem se znovu objevují nápisy, ale spíš vzkazy od turistů.
V roce 2014 se ve zprávách objevuje zpráva, že někdo zeď znovu upravil. Tentokrát na bílo a přidal nápis Wall Is Over. Přihlásila se k tomu streetartová skupina Pražská služba, která tím chtěla dát prostor současným umělcům a oslavit výročí Sametové revoluce.

Nedávná akce Meet Art (2019) spojila několik umělců z Čech i zahraničí, kteří znovu pestrobarevnými barvami změnili vzhled Lennonovy zdi. Tentokrát se na ní odráží 30 let od Sametové revoluce. Hlavním motivem je samozřejmě Lennon a text písně All You Need Is Love v několika jazycích. Také se tu potkává s významnou postavou české historie, Václavem Havlem.

Do středu Prahy jsme vyrazily autem a našly parkovací místo pro vozíčkáře na 4 hodiny hned u Karlova mostu. Poté se vydaly uličkou a obešly klášter Řádu maltézských rytířů a konečně jsme si ji mohly vyfotit. Je u ní vždy hrozen lidí, ale stačí chvilku počkat a fotku mít budete.

Ať se líbí!
Text was translated from Czech.
The Three Sisters
category: sights
Echo Point Rd., Katoomba, AU
2 reviews
1 visit
review
User review:
 
 
 
 
Visited: 3/19
Text:
There´s possible 2-hour train journey from Sydney to Katoomba, about 100 km distance. This trip is definitely worth it...

We used a shuttle bus that runs from the train station to the most famous Echo Point every 30 minutes.During the weekend, the departure time changes and you can read more about it at the station.

There was enough space for a wheelchair in the Cableway cable car, which descends into the valley, and good advice - to stand on the left - was good one. The view from this place is across the Jamison Valley.

Take the two-kilometer-long wooden walkway from the cable car and read the information about local vegetation and animals. The trail ends with a beautiful view of the famous rock „sculpture Three Sisters, and one legend.

Three Sisters are the most famous rocks of the Blue Mountains and the legend says:

Three sisters, Meehni, Wimlah and Gunnedoo, fell in love with three brothers of another tribe. The elders of both tribes did approve the love and did not allow the marriages. The boys wanted to take the sisters by force, so the shaman turned the girl into stone to protect them.

But the shaman was killed in the fight and he was the only one able to break the spell. Therefore the sisters remained to be stone. That´s the legend…

We went down by very steep cable car, passed through a the forest with lianas and interesting trees and it was a very nice day trip.