Marie Harcubova

My photos
Last visited
Visited 243 places.
Rozhledna Havířská bouda na Kaňku
sights
Kaňk 45, Kutná Hora, CZ
       
Kutna Hora
other
 
       
Presidio of San Francisco
sights
Golden Gate National Recreation Area, San Francisco, US
       
Dispoint reviews
149 Dispoint review found
2 reviews
1 visit
review
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Text:
Havířská bouda - Kaňk is one of the wheelchair accessible outlook-towers in the Czech Republic. The idea to build a 30-meters tall tower on Kaňk Hill was born in the head of the builder Alois Holík, but eventually it became reality by his son Michal in 2013. It took a while to locals to get used to the new dominant of Central Bohemia region, but today it is a popular tip for a trip now.

The already mentioned wheelchair access for people with disabilities is provided by elevator. There´s entrance fee you have to pay. The terrace of the restaurant is also well accessible.

Enjoy beautiful views of nearby Kutná Hora city (we recommend to visit it as well) and the surrounding area. If the visibility is good, you can also see the historically significant Říp Mountain (Hill), Železné hory (the Iron Moutains) or Krkonoše (Giant Mountains).
2 reviews
1 visit
review
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Text:
Rozhledna Havířská bouda - Kaňk je jednou z bezbarierových rozhleden v České republice. Plán postavit na vrchu Kaňk 30 metrovou věž se zrodila v hlavě stavitele Aloise Holíka, ale nakonec ji realizoval jeho syn Michal. Místním chvilku trvalo, než si na novou dominantu Středních Čech zvykli, ale dnes je to populární tip na výlet.

Již zmíněnou bezbariérovost pro lidi s hendikepem zajišťuje výtah. Vstupné pro návštěvníky s průkazem ZTTP/P je 30 korun. Terasa restaurace je také dobře přístupná vozíku.

Užijte si krásný výhled na nedalekou Kutnou horu a okolí. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout také historicky významný Říp, Železné hory nebo Krkonoše.
Text was translated from Czech.