Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/15
Marie Harcubova
We were thinking about where to go on one-day a trip with kids that stayed with us for holidays. Friends told us about Kowary town and it´s gorgeous Park of Miniatures. It was established in 2003, this building served as a carpet factory.

Visitors stroll around historic buildings, churches and architectural gems of Poland, but there are a few from the Czech Republic as well. For example, the castles in Vrchlabí and Jilemnice. You can even look at the top of Sněžka, the highest mountain of the Czech Republic. If you would like to know more about the displayed buildings or how are the miniatures created, you can get a guide. They know all interesting stories and legends and can take you inside the workshop. That´s where all the miniatures are build according the archive records and plans. They approach this task with great care for the models to look like as real as possible.

All miniatures are 1:25 scale. I liked very much that you can see real plants and flowers. For example, cute garden by house or lovely lavender by castle. It is charming. There are also many wicker statues in the park.

If you go for a trip to Poland with your family, visit this barrier-free place. Can recommend!
User review:
 
 
 
 
Visited: 7/15
Marie Harcubova
Přemýšlely jsme kam na výlet s dětmi, které u nás byly na prázdninách. Známí si moc pochvalovali městečko Kowary, a tam moc hezký Park miniatur Dolního Slezska. Vznikl v roce 2003, v budově, která původně sloužila jako továrna na koberce.

Návštěvník prochází kolem historických budov, kostelů a známých staveb Polska, ale nechybí několik českých památek, jako třeba zámek ve Vrchlabí nebo Jilemnici. I na vrchol Sněžky se lze podívat z vrchu. Pokud se budete chtít dozvědět víc o vystavených objektech, nebo o tom, jak miniatury vznikají, lze si zaplatit českého průvodce. Poví vám všechny zajímavosti a legendy. Zavede vás také do dílny, kde podle archivních záznamů a plánů velkých budov staví tyto mini skvosty. Dávají si moc záležet, aby modely odpovídaly skutečnosti.

Všechny miniatury jsou v poměru 1:25. Mně se moc líbilo, že kolem staveb rostly živé rostliny a kytky. Roztomilá zahrádka u domu nebo voňavá levandule u hradu, to bylo kouzelné. Prostor oživují také proutěné sochy.

Pokud budete mít chuť s celou rodinou někam vyrazit, můžu jedině doporučit. S vozíkem není žádný problém.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Stezka korunami stromů Krkonoše
sights
Krkonošská, Janské Lázně, CZ