Citadelle d'Aigues-Mortes
category: sights
Grande Rue Jean Jaurès, Aigues-Mortes, FR
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/14
Marie Harcubova
The fortified town of Carcassonne is the second most visited French attraction right after the Eiffel Tower. Enter Aigues Mortes in your search engine on the net. You will find it located about 20 km from Montpellier. If you do not want to visit places that everyone knows, you might like it here.

The main advantage for people with disabilities is that this town, surrounded by walls, was built in the 13th century on a plain surface and not on a rock like most of the medieval fortifications. Parking is right next to the wall, near the entrance gate. Inside are nice spacious lanes and well-preserved houses, some with a colorful façade.

The oldest building of the historic core is the Gothic church Notre-Dame-des-Sablons. Saint Louis Square is decorated with the beautiful fountain and the statue of King Louse IX, who founded Aigues Mortes. There are also small cafes and restaurants. Another monument that can not be overlooked is the Constance Tower. Unfortunately, inaccessible for wheelchair users due to spiral stairs.

France is a beautiful country, who visit it once, always comes back. So, have a good trip!
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/14
Marie Harcubova
Opevněné městečko Carcassonne je druhá nejnavštěvovanější francouzská atrakce hned po Eiffelovce. Zadejte si ale do vyhledavače na netu Aigues Mortes. Najdete jej asi 20 km od Montpellier. Pokud zrovna netoužíte navštěvovat místa, která znají všichni, tady by se vám mohlo líbit.

Hlavní výhodou pro lidi s hendikepem je, že toto městečko, obehnané zdí, postavili ve 13. století na rovině a ne na skále, jako většinu středověkých opevnění. Zaparkovat autem se dá přímo u zdi, nedaleko vstupní brány. Uvnitř jsou pěkné prostorné uličky a zachovalé domky, některé s barevnou fasádou.

Nejstarším objektem historického jádra je gotický kostel Notre-Dame-des-Sablons. Náměstí Saint Louis zdobí krásná fontána a socha krále Louse IX, který Aigues Mortes založil. Nechybí tu malé kavárničky a restaurace. Dalším monumentem, který nelze přehlédnout, je věž Constance. Vozíčkářům je bohužel, kvůli točitým schodům, nepřístupná.

Francie je krásná země, kdo se sem jednou podívá, rád se vrací. Tak šťastnou cestu!
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Welterbeblick
sights
 
       
Ground With Grass
sights
 
       
Hallstätter See
sights