Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
When somebody talks about Vysoké nad Jizerou town in the Czech Republic, the Institute of Hand Surgery and Plastic Surgery comes to your mind first. That´s where the famous tennis player Petra Kvitová undergone her surgery. But there are lots of other things to come for here.

One of the places you can visit is their local Museum. There are many exhibits, for example, about skiing from the era when this sport had just settled down in our region.

One of the locals was a prominent politician, Karel Kramář. The exhibition, which is currently going on, is commemorating the jubilee anniversary of establishing the Czech Republic (Czechoslovakia) as a country in 1918.

The main attraction is, however, an old nativity scene in motion. There are many figures demonstrating various folk crafts, e.g. blacksmith, butcher, baker or hunter aiming at a hare. It is really beautiful and the nativity scene itself is cute.

There are also the large statues of Krakonoš, the guardian of the Czech highest mountains. His looks and personality have changed over the centuries. First, according to the legend, he was keeping visitors of the mountains off the track and they got lost many times and as the years came by they talked of him in fairy-tales as the one who protects the mountains.

The museum has a small shop where you can buy interesting publications about Vysoké nad Jizerou or small hand-carved statues of Krakonoš.

And do not forget! Krakonoš allegedly does not like moving, so the statue should stay where you first put it. If you move to another apartment or house, you'll have to say goodbye to your Krakonos and buy a new statue of the guardian of the Czech highest mountains.

There isn´t barrier-free entrance to the museum. There are two steps, but with help of a strong guy you can get in. Ground floor is accessible an flat.

So you know what? "Come here!" ... and surely you will not regret it.
User review:
 
 
 
 
Visited: 10/18
Marie Harcubova
Když se řekne Vysoké nad Jizerou všem se vybaví renomovaný Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie, kde operovali známou tenistku Petru Kvitovou. Je tu ale spousta dalších zajímavostí, proč se sem přijet podívat.

Jedním z míst, kam můžete zajít, je Vlastivědné muzeum. Mají tu mnoho exponátů, jako např. ski z dob, kdy se tento sport v našich končinách teprve zabydloval.

Zdejším rodákem byl významný politik Karel Kramář. Právě probíhající výstava k jubilejnímu výročí vzniku republiky v roce 1918 ho nezapomněla připomenout.

Hlavní atrakcí je ovšem pohyblivý betlém, rozšířený o figurky a dílny, předvádějící různá lidová řemesla, ať už kováře, řezníka, pekaře nebo myslivce mířícího na zajíce. Opravdu krásný a hlavně roztomilý betlém. Marie a Josef s anděly uspávající malého Ježíška samozřejmě nechybí.

Všimněte si také velkých, středních i úplně mrňavých soch Krakonoše. Jeho vzhled a osobnost se po staletí měnila. Nejdřív podle pověsti sváděl návštěvníky hor z cesty, až později se v pohádkách objevoval jako ochránce přírody.

V muzeu mají malý obchůdek, kde si můžete koupit zajímavé publikace o Vysokém nad Jizerou, nebo maličké ručně vyřezávané figurky Krakonoše.

A nezapomeňte! Krakonoš prý nemá rád stěhovaní, proto by figurka měla zůstat na místě, kde jste si jej poprvé vystavili. Pokud se stěhujete do jiného bytu či domu, budete se muset se svým Krakonošem rozloučit a koupit si sošičku vládce hor novou.

Bezbariérový vstup do muzea sice není, dva nízké schody ale s pomocí moc chytrého a ochotného pana průvodce zvládnete, a pak už je vše v rovince.

Tak víte co? "Přijďte pobejt!"... a určitě nebudete litovat.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Bozkovské dolomitové jeskyně
sights
Bozkov 263, Bozkov, CZ
       
pramen u sv. jana nepomuckého
sights