Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/14
Marie Harcubova
The famous Rio carnival ended a few days ago. But it is definitely worth it to explore and discover this city with the most beautiful views, you´ll ever experience even off the high season.

After visiting all the sights, the gorgeous beaches of the great names or the beautiful gardens, take a ferry across Guanabara Bay to Niteroi. The main attraction is the unique Museum of Modern Museum looking like UFO.

After leaving a ferry, the best way to get to the museum is by taxi. The journey takes 10 minutes.

With a huge red ramp, access to the building is no problem. Whether you like the exhibittion or not, the museum itself and the breathtaking views of Rio should not be missing in your holiday photos.
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/14
Marie Harcubova
Slavný karneval v Riu před pár dny skončil. Rozhodně ale stojí za to se do tohoto města s nejkrásnějšími výhledy podívat i mimo hlavní sezónu.

Až navštívíte všechny památky, krásné pláže zvučných jmen nebo nádherné zahrady, vydejte se lodí přes zátoku Guanabara Bay do města Niteroi. Hlavním lákadlem je jedinečná stavba světoznámého architekta Oscara Niemeyera - Muzeum moderního umění. Je moderní, krásná a připomíná UFO .

Od lodi se k muzeu dostanete nejlépe taxíkem. Cesta trvá tak 10 minut.

Díky ohromnému nájezdu je přístup do budovy s vozíkem bez problému. Ať už se vám vystavované exponáty budou líbit nebo ne, muzeum samotné a úchvatné výhledy na Rio by nemělo chybět na vašich fotkách z dovolené.

To se vám povedlo, pane Niemeyere!
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Pão De Açucar - Independência
entertainment
 
       
Muzeum Miejskie Wrocławia. Oddział Pałac Królewski
entertainment
Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław, PL
       
Opera Wrocławska
entertainment
Świdnicka 35, Wrocław, PL