Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/19
Marie Harcubova
B&B Hotel ve francouzkém Dijonu

V hlavním městě Burgunska si tento hotel často vybírají kvůli výhodné lokalitě. S ohledem na blízkost památek je to výhodné i pro vozíčkáře, s parkováním je to ovšem horší.

Na nedaleké ulici sice jsou dvě vyhrazená parkovací místa pro lidi s hendikepem, ale nepatří k hotelu. Jakmile máte smůlu a už na nich někdo stojí, musíte využít podzemní parkoviště.

Parking Grangier rozhodně NEMŮŽU doporučit. Je to moc zvláštní systém, to jsem nikde neviděla. Autem sice vjedete, ale s vozíkem tak lehce nevyjedete. Výtah tam sice mají, i když hodně malý, ale bohužel se s ním dá vyjet pouze k automatům na placení. Na úroveň ulice vedou ještě jedny schody, tam už výtah nejede. Varování někde zvenčí jsme bohužel nenašly. Musely jsme z garáží vyjet "šnekem", kudy vyjíždí auta.

Pro vozíčkáře je dobré mít s sebou doprovod. Při vstupu do hotelu jsou dva schody a o lyžiny ale musí někdo personálu říct.

Výtah uvnitř hotelu byl dostatečně prostorný. Ani pokoj nepotřeboval žádné úpravy, aby se vozíčkář mohl pohodlně pohybovat. Koupelna byla velká, se sprchou do ruky. Někomu by mohlo vadit, že sedátko do sprchy nemělo opěradlo.

Pokud chcete snídani, můžete si ji v recepci zaplatit. V jídelně se člověk na vozíku lehce dostane pod stůl, ale celkově není prostor moc velký a může se stát, že bude plno.

Ubytování bych doporučila pro vozíčkáře s doprovodem, i když parkování je, bohužel, trochu složité.
Text was translated from Czech.

WC accessible - verified mech. wheelchair
User review:
 
 
 
 
Visited: 6/19
Marie Harcubova
B&B Hotel in Dijon, France
In the capital of Burgundy, this hotel is often chosen for its convenient location. With regard to the proximity of the sights it is good for disabled, but with parking it is worse.
There are two reserved parking spaces on the nearby street for people with disabilities, but they do not belong to the hotel. Once you are not lucky and someone is standing on them, you must go to the underground parking.
Parking Grangier definitely CAN NOT recommend. It's a very strange system, I've never seen that before. By car… so easy to drive, but with a wheelchair not easy to get out. Although they have elevator there, very small one, unfortunately it can only go to the level of pay machines. There are one more stairs to the street level, no elevator. Unfortunately, we did not find a warning outside. We had to get out of the garage by exit, where the cars leave.
In the hotel, for wheelchair users it is good to have a companion. There are two steps at the entrance to the hotel and someone has to tell the staff to bring their portable ramp.
The elevator inside the hotel was spacious enough. The room didn´t need any adjustments to allow the wheelchair to move comfortably. The bathroom was big, with a hand shower. Some might don´t like that the shower seat had no backrest.
If you want breakfast, you can pay for it at reception. In the dining room one can easily get under the table in a wheelchair, but overall the space is not very large and it may happen that it is full.

I would recommend accommodation for wheelchair users, although parking is, unfortunately, a bit difficult.

WC accessible - verified mech. wheelchair
Ask people who visited this place
Nearby places
Hotel Harmony ***
accommodation
Na Poříčí 31, Praha, CZ
       
TOP HOTEL Praha ****
accommodation
Blažimská 1781/4, Praha, CZ
       
Hotel Plaza Alta
accommodation
Ortenovo nám. 1086/22, Praha, CZ