Pekárna Anežka
category: food & restaurants
Palacov 82, Starý Jičín, CZ
Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 8/19
Marie Harcubova
Recently, my mother and I went to Beskydy. Among other beautiful places of Wallachia, we walked through the picturesque wooden town in Rožnov pod Radhoštěm, which is part of the Wallachian Open Air Museum.

We also wanted to taste the renowned Wallachian frgál (pie). Friends advised us we definitely must not miss the Anežka bakery in Palačov. GPS led us through small villages and we were a little afraid that we would find it difficult to find a bakery. But at the sign of the town there was an arrow to the bakery and another one before the intersection.

It was easy to park by the building, even though up the hill. I was pleasantly surprised by long ramp for wheelchair to the entrance. The shop itself was relatively small inside, but accessible.

They had many kinds of frgal pies. Mom was happy to buy a piece of each kind. Cream cheese, plum jam and nut flavour, they were great, but our personal TOP for me and mum was definitely pear flavour. Yum…

If you want to bite into something salty, they sell great rolls and sausages baked in dough and pretzels.

You can finish all this goodness with the local Čulibrk beer, ... only if you are of legal age and not behind the wheel.

Bon apetit to all of you who stop here and taste the excellent Wallachian frgál (translated "flawed cake") ...
User review:
 
 
 
 
Visited: 8/19
Marie Harcubova
Pekárna U Anežky

Nedávno jsme se s mamkou vydaly do Beskyd. Mimo jiné jsme navštívily malebné Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě.

Také jsme chtěly ochutnat vyhlášené valašské frgále. Říkali, že rozhodně nesmíme minout Pekárnu U Anežky v Palačově. Hned jsem ji zadala do navigace. Trochu jsme se bály, že pekárnu budeme hledat, ale už na ceduli města byla šipka a po chvíli zase další.

Autem se dalo u budovy v pohodě zaparkovat. Mile mě překvapil dlouhý nájezd ke vchodu. Samotný obchod byl uvnitř poměrně malý, ale bez bariér.
Na výběr měli hned několik druhů frgálů. Mamka měla radost, že si můžeme koupit od každého druhu kousek. Tvarohový a ořechový byl super, ale TOP pro mě je hruškový. Mňam…

Pokud budete chtít kousnout do něčeho slaného, prodávají tu rohlíky a preclíky.

Všechnu tu dobrotu můžete spláchnout pivem Čulibrk, tedy pouze v případě, že nejste za volantem.

Dobrou chuť vám všem, kteří se tu zastavíte a ochutnáte výborný frgál vlastně „nepovedený koláč“.
Text was translated from Czech.
Ask people who visited this place
Nearby places
Hostinec U Holáňů
food & restaurants
 
       
Hostinec Na Pasekách
food & restaurants
 
       
Coop Jednota Sedlnice
food & restaurants