Reviews
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/19
Marie Harcubova
If you are planning a trip to the Giant Mountains or area close to them, Jilemnice is a very nice town. Interesting is its Curious street.

You may decide to take your pet with you on a trip to the Giant Mountains. If, God forbid, there was something wrong I could warmly recommend Dr. Ott's veterinary office.

For your pet, this great doctor (and his colleagues) will do his best. What is also a big plus is that you pay a reasonable price for perfect treatment compared to others. They are mainly focused and concerned with animal health. They treat everyone sensitively, individually and absolutely professionally. They can cope with every kind of behavior of the patient, such as our stubborn dog.

You can park near the vet´s office, in the Valdštejnská street, where there are two places for disabled. The office is located on a steep hill in V Domkách street, so I recommend companion for people with disabilities. The sidewalk has a small curb, but it can done.

Entrance door is usually open during office hours and the wheelchair user has to overcome the low threshold. The office is spacious, in the waiting room there is even a coffee machine, a bowl of water and you will find a wheelchair accessible toilet.

Hope you don´t have to visit a vet, but if necessary - Dr. Ott and his colleagues.

WC accessible - verified mech. wheelchair
User review:
 
 
 
 
Visited: 9/19
Marie Harcubova
Pokud plánujete výlet do Krkonoš nebo Podkrkonoší, Jilemnice je moc pěkné městečko. Zajímavá je třeba Zvědavá ulička.

Možná se rozhodnete vzít s sebou na výlet do Krkonoš svého domácího mazlíčka. Kdyby mu, nedej Bože, něco bylo, mohu vřele doporučit veterinární ordinaci doktora Otta.

Pro vašeho miláčka tento skvělý pan doktor (i jeho kolegové) udělá maximum. Co je také velké plus, že za ošetření na vysoké úrovni zaplatíte - v porovnání s ostatními - rozumnou cenu. Jde jim tady především o zdraví zvířete. Ke každému přistupují citlivě, individuálně a absolutně profesionálně. Poradí si i s náročnou povahou pacienta, jako například s naším tvrdohlavým pejskem.

Zaparkovat můžete kousek od ordinace, v ulici Valdštejnská, kde jsou dvě místa pro postižené. Ordinace se je v prudším kopci ulice V Domkách, proto pro lidi s hendikepem doporučuji s sebou doprovod. Chodník má menší obrubník, ale dá se to.

Vchodové dveře během ordinačních hodin bývají otevřené a vozíčkář musí překonat nízký práh. Ordinace je prostorná, v čekárně je dokonce automat na kafe, miska s vodou a najdete tu i bezbariérové WC.

Kéž nebudete muset veterináře navštívit,... ale kdyby náhodou - tak jedině doktora Otta a jeho kolegy.
Text was translated from Czech.

WC accessible - verified mech. wheelchair
Ask people who visited this place
Nearby places
Krajská nemocnice Liberec
health & wellness
Husova 357/10, Liberec, CZ
       
Fitmexx
health & wellness
 
       
Léčebné Lázně Bohdaneč
health & wellness
Masarykovo nám. 6, Lázně Bohdaneč, CZ